piątek, 14 października 2016

Dlaczego pije rano sok z cytryny i czemu warto to robićDzisiaj trochę o zdrowiu, bo wszyscy narzekają na sezon przeziębień. Jakiś czas temu wprowadziłam do mojego stylu życia twardą zasadę - każdego dnia po przebudzeniu piję szklankę wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Nie pamiętam już dnia, kiedy tego nie zrobiłam, mogę za to się pochwalić korzyściami, jakie z tego płyną. Zapraszam do lektury! Pamiętajmy, że zdrowie w dużej mierze zależy od tego, jak się odżywiamy. Nie będziemy zdrowi, pijąc po przebudzeniu czarną kawę, która z dawką kofeiny zabiera nam magnez. Warto wprowadzać do diety zdrowe nawyki, a te które szkodzą naszemu organizmowi eliminować.
Takim zdrowym nawykiem, jaki sobie wpoiłam i w sumie nie umiem już teraz bez niego zacząć dnia jest szklanka ciepłej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Robiłam do tego kilka podejść już w przeszłości, ale wtedy nie zależało mi jeszcze tak bardzo na zdrowiu i byłam zbyt mało wyedukowana na ten temat, dlatego zwykle kończyło się to po tygodniu.
Tym razem do sprawy podeszłam już na serio i stało się to moim nierozerwalnym punktem dnia, tak samo jak np mycie zębów. Codziennie rano wyciskam sok z połowy cytryny, dodaję ciepłą wodę i wypijam przed przygotowaniem, lub wcześnie przygotowania śniadania. Ważne, żeby na pusty żołądek.

Jakie zalety niesie za sobą picie rano wody z cytryną ? Bardzo dużo, oto niektóre z nich:
- dawka witaminy A,B,C (choć wbrew pozorom niewiele, więcej jej ma np czarna porzeczka),D, pektyny, potas, miedź
-niweluje skutki niestrawności, jeśli np dzień wcześniej trochę pogrzeszyliśmy, lub zjedliśmy coś ciężkiego,
-wspomaga pracę jelit,
-pomaga oczyszczać organizm z toksyn, działa przeciwirusowo,
- ma działanie zasadowe i pozwala utrzymać prawidłowe pH w organizmie, pomaga w usuwaniu skutków zakwaszenia, zgagi i bólów żołądka,
-zawiera flawonoidy dzięki którym obniża cholesterol i działa przeciwzapalnie,
-co jest ważne wspomaga pracę wątroby - zwłaszcza wtedy, kiedy wysyła nam ona sygnały jej złego pracowania np. trądzik, zmiany skórne, ciągłe zmęczenie, zaparcia, problemy hormonalne.
- na koniec - mnie pobudza jak kawa :)

Przekonałam ? Warto spróbować i wprowadzić sobie taki zdrowy nawyk każdego poranka. Nic nie tracimy a zyskać można wiele.

Dla głodnych wiedzy - książka z której czerpie wiedzę na temat zdrowego odżywiania i wszystkiego o czym tu piszę "Zdrowie zaczyna się w brzuchu" autorstwa małżeństwa Sonnenburg. Warto przeczytać. Link do wyszukiwarki cenę z najtańszymi książkami do kupienia :)

3 komentarze:

  1. Wszystko to co jest zawarte w poście jest świętą prawdą. Również polecam wszystkim picie z rana wody z cytryną. A dodatek miodu da jeszcze więcej energii! Zapraszam na swój blog kulinarny! https://jaglusia.wordpress.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze napisane. Bez zbędnych ceregieli. Krótko i na temat! Tak lubimy!

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie, jeśli razem z nawykiem picia soku z cytryny, wejdzie nam również nawyk picia większej ilości płynów. :)

    OdpowiedzUsuń